Co to są sieci trójfazowe niskiego napięcia i dlaczego warto w nich stosować kompensację mocy biernej

Co to są sieci trójfazowe niskiego napięcia i dlaczego warto w nich stosować kompensację mocy biernej

Sieci trójfazowe niskiego napięcia są często spotykanymi systemami dostarczania energii elektrycznej do odbiorców

Sieci trójfazowe niskiego napięcia są często spotykanymi systemami dostarczania energii elektrycznej do odbiorców, takich jak gospodarstwa domowe, małe firmy, sklepy i inne niewielkie instytucje. Termin „niskie napięcie” odnosi się do napięcia elektrycznego, które jest stosunkowo niskie w porównaniu do napięcia przesyłanego w sieciach wysokiego napięcia.
W sieciach trójfazowych niskiego napięcia wykorzystuje się trzy przewody (fazy) do przesyłania energii elektrycznej. Każda faza ma przesunięcie fazowe względem siebie o około 120 stopni, co pozwala na równomierne obciążanie sieci i efektywną pracę urządzeń elektrycznych.
Moc bierna występuje w układach elektrycznych, kiedy prąd i napięcie nie są w fazie (czyli nie występują jednocześnie), co wynika m.in. z obecności kondensatorów, cewek i innych elementów elektrycznych w sieci. Wpływa to na efektywność energetyczną, ponieważ przenoszenie mocy biernej powoduje straty w przewodach i urządzeniach oraz może przeciążać system elektryczny.
Kompensacja mocy biernej polega na dodaniu odpowiednich elementów do sieci, takich jak kondensatory kompensacyjne. Te kondensatory są podłączane równolegle do obciążonych urządzeń i kompensują moc bierną generowaną przez te urządzenia. Działając w ten sposób, kondensatory dostarczają prąd o przesuniętym fazowo napięciu, które niweluje prąd bierny generowany przez inne elementy w układzie.

Copyright (c) Elektrogama 2022

Strona naturalnie wspierana przez Lemon Concept